Pāriet uz galveno saturu
  • Sākums
  • Par mani
  • Supervīzija
    • Raksti
  • Apzinātības prakses
  • Pakalpojumi
  • Kontakti

TIE KAS NEĻAUJ VIRZĪTIES UZ PRIEKŠU - GREMLINI

17. jūl. 2024, Nav komentāru

GREMLINI palīgā!!! 

Gremlins NR.1, kas barojas no bailēm SAPŅOT. Vai Tev ir gadījies, ka vairs nesapņo? Ne tādā izpratnē, ka neredzi sapņus, kad ej gulēt, bet vispār dzīvē – pārstāj sapņot, tiekties pēc kaut kā, vienkārši māja-māja, koks-koks, māja-māja, koks-koks...? Ja jā, tad zini, ka Tevi ir pārņēmis gremlins un tas kontrolē Tavu dzīvi. Un jo vairāk šis gremlins Tevi pārņem, jo grūtāk ir spert soļus uz priekšu (īpaši pirmo) ceļā uz mērķa sasniegšanu.

Vai tu atpazīsti šo gremlinu? Tas iekšējais kritiķis, kurš čukst, bubina un rada patstāvīgu nepatīkamu fonu: - "Tu neesi pietiekami laba/s," "Tas ir pārāk grūti," vai "Ko citi par Tevi padomās?" Tas barojas no Tavām bailēm, nedrošības un pagātnes pieredzēm. Atkal baisi, vai ne? Ko iesākt?

  • Sāc ar maziem soļiem, dod sev ATĻAUJU sapņot un kalt plānus. Jo mazāki soļi, jo vieglāk tos spert, un katrs solis noved tuvāk Taviem sapņiem un mērķiem.
  • Ļauj sev kļūdīties, jo galu galā, Tu esi tikai cilvēks un kļūdas ir daļa no izaugsmes.


Supervīzija Supervīzija Supervīzija

2. apr. 2024, Nav komentāru

Bieži vien tiek apgalvots, ka supervīzijā tiek pievērsta uzmanība tikai darbam un ar to saistītajām tēmām. Ir pat lasīts, ka ka supervīzija ir domāta tikai cilvēkiem, kuriem ir darbs. Tas nav korekti. Supervīzijā strādājot ar cilvēku paveras milzīgs plašums - jo nav pilnīgi iespējams atdalīt darbu no personīgās dzīves. Piemēram: - Iedomājies: - Tu izej ārā no mājas, lai dotos uz darbu un ieejot ofisā pēkšņi kļūsti par pilnīgi citu cilvēku, kaut ko atdalītu no savas patiesās būtības, no sava patiesā ES. Tā it kā Tev būtu uzvilkts galvā maiss un viss - tu esi vienīgi grāmatvedis (piedodiet grāmatveži, man ienāca šis galvā, ka piemērs). 

Jā, supervīzijā tiek apspriestas tēmas, kas attiecas uz cilvēka profesionālo darbību, tomēr es gribu uzsvērt, ka tās ir ļoti plašs spektrs, jo tās attiecas uz cilvēka DARBĪBU - prasmēm, kompetencēm, komunikāciju, atbildību, mērķiem, attiecībām, kultūru, personīgo attīstību un mācīšanos, jaunu prasmju un iemaņu apguvi,  pamatprasmju pilnveidošanu, resursiem, dzīves līdzsvaru, apzinātību, labklājību utt..  Līdz ar to Supervīzija ir daudz plašāka par vienkāršu darba pārrunāšanu. Supervīzija ietver un aptver visu cilvēka dzīvi, kas nebūt nav tikai darba aspekti. Jo darba un personīgā dzīve nav pilnīgi atdalāmi viens no otra, tie ir cieši saistīti. Supervīzija tiešām sniedz iespēju izpētīt un pārrunāt dažādus aspektus, kas ietekmē cilvēka profesionālo un personīgo dzīvi.

Kā arī - profesionālā darbība neattiecas tikai uz tiem cilvēkiem, kuri jau ir iesaistīti darba tirgū vai aktīvi strādā. Ar profesionālo darbību saprot ikvienu, kas ir iesaistīts DARBĪBĀ: tikpat labi tā var būt arī mājsaimniece, kas arī veic ļoti dažādus uzdevumus - uzkopj māju, audzina un izglīto atvases un tas prasa zināšanas un rūpes. Tie var būt arī studenti, kuri attīsta savas kompetences un apgūst jaunas zināšanas un prasmes.

Kā redzams - supervīzija sniedz plašu iespēju spektru cilvēka izaugsmei un attīstībai, gan darbā, gan ārpus tā. Supervīzija ir brīnišķīgs līdzeklis, kas dod iespēju izprast sevi, savu vietu pasaulē, pilnīgi neatkarīgi no konkrētās situācijas vai profesionālās darbības.


Tu drīksti...

7. mar. 2024, Nav komentāru
supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas

Citu vērtējums...

31. jan. 2024, Nav komentāru

supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas, citu vērtējums, emocionālais līdzsvars, metodes, psiholoģisks atblasts, spēja uzdošināties,
Nereti meklējot novērtējumu un savu identitāti citu cilvēku viedokļos un vērtējumā, mēs iekļūstam slazdā - pazaudējam sevi, savu patību, zaudējam savu pašapziņu un pašcieņu, jo patstāvīgi meklējam kādu ārēju stimulu, apstiprinājumu. Tas rada iekšēju nemieru un stresu, jo nepārtraukti cenšamies pielāgoties citu cilvēku gaidām un prasībām un neesam vairs patiesi pret sevi. Nemaz nezinām, kā tas ir būt pašam. Mēs kļūstam atkarīgi, sasaistīti un ierobežoti savās izpausmēs un rīcības iespējās. Vērtības, kuras ir patiesi svarīgas tiek nostumtas kaut kur dziļi, dziļi kaktā, lai tikai saglabātu citu labvēlību un atzinību.

Nejauc ar vērtīgu ieklausīšanos viedokļos, kuri Tev patiešām ir svarīgi un dod patiesu pienesumu Tavai attīstībai, paplašina Tavu redzes loku, sniedz jaunas perspektīvas un iedvesmu. Citu pieredzes uzklausīšana un pieņemšana ir ļoti svētīga, bet tajā pat laikā tas ir darāms ar izpratni un veselīgu attieksmi pret sevi pašu. Tā ir spēja nodalīt citu viedokļus no savām patiesām vērtībām, pārliecībām un vajadzībām. Tā arī ir drosme un varēšana iestāties par savām vērtībām un interesēm neatkarīgi no tā, vai tas ir pretrunā ar pārējo cilvēku viedokļiem, vai nav.


Lai TOP 2024!

1. jan. 2024, Nav komentāru
supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas, citu vērtējums, emocionālais līdzsvars, metodes, psiholoģisks atblasts, spēja uzdošināties,
Jaunais gads - jaunas iespējas. Brīnišķīga metode, lai īstenotu savas ieceres - Vēlmju kolāža - Vēlmju kolāža ir radoša un vizuāla metode, kas ļauj izteikt un vizualizēt savas vēlmes, mērķus vai sapņus, liekot lietā attēlus un tekstus. Šo metodi droši vari izmantot personīgā attīstībā un mērķu sasniegšanā. Vēlmju kolāža ir brīnišķīgs veids, kā vizualizēt savas idejas un mērķus, padarot tos konkrētus.. Tas ir arī lielisks rīks personīgās attīstības procesā un var būt noderīgs motivācijas avots.

Lai izveidotu savu kolāžu, dari tā:

  • Nospraud mērķi: Tavs mērķis var būt jebkas, kas Tev uz doto brīdi šķiet svarīgs, piemēram personīga attīstība, karjera, finansiālais aspekts, jauna sen kārota kleita vai jebkas cits.
  • Izvēlieties Materiālus: Tev vajadzēs – žurnālus un/vai avīzes. Bildi, kurā esi smaidīga (smaidīgs) un sev patīc, to liksi pašā kolāžas viducī. Krāsaini flomāsteri, zīmuļi, vai citus zīmēšanas instrumentus.. Ciets kartons, vēlams košā un Tev tīkamā krāsā.
  • Izveido SAVU sapņu kolāžu: izgrieztos attēlus un tekstus līmējot radi kompozīciju, kura ir tīkama Tavai acij un uzskatāmi atspoguļo Tavas vēlmes, pievieno tekstu citus elementus papildinot to ar vārdiem un teikumiem.
  • Novieto kolāžu vietā, kur Tu to varēsi bieži aplūkot tādējādi pastiprinot saikni.
LAI TOP!
Veiksmīgu 2024. gadu!

Kļūda

24. sep. 2023, Nav komentāru

supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas, citu vērtējums, emocionālais līdzsvars, metodes, psiholoģisks atblasts, spēja uzdošināties,

Kļūdīties nav patīkami, taču tas ir neizbēgami īpaši, ja esi cilvēks. Kļūdīšanās izraisa dažādu emociju gammu un reakcijas – dusmas, vilšanos, bailes un sajūtu, ka neesi pietiekami kompetents. Jā, kļūdīšanās var ietekmēt notikumu gaitu, attiecības ar cilvēkiem jo īpaši tad, ja esi kļūdījies un pretī saņem pārmēru vētrainu reakciju. Nepatīkami, jā..., tomēr nekavējies pārāk ilgi savās neveiksmēs - neiestrēgsti sava prāta labirintos! Tava psihoemocionālā stabilitāte ir svarīgs aspekts, lai tad, kad esi kļūdījies Tu spētu saglabāt stabilu emocionālo stāvokli un varētu veiksmīgi risināt notikušo.

  • Kļūdīšanās ir daļa no mācīšanās procesa un cilvēks mācās visu savu mūžu – izmanto kļūdu kā iespēju attīstīties un Tu augsi gan profesionāli gan personīgi
  • Mācies attīstīt savu pašvērtējumu

  • Apzinies savas emocionālās reakcijas - mēģināt tās apstrādāt un vadīt, lai tās nenovestu pie negatīvām sekām uz Tavu veselību un/vai attiecībām

Atceries:

Kļūda nav pasaules gals, dzīve turpinās, un Tavas zināšanas pēc notikušā ir tikai paplašinājušās, izmanto to!

Par komforta zonu

7. sep. 2023, Nav komentāru

supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas, citu vērtējums, emocionālais līdzsvars, metodes, psiholoģisks atblasts, spēja uzdošināties,

Ērta un droša vide, kur iespējams labi justies, ar drošiem un zināmiem noteikumiem. Savā komforta zonā Tu jūties ērti, pārliecināti un droši rīkojies. Savā komforta zonā Tu zini un jūti  savas robežas, esi līdzsvarā, atpūties un gūsti enerģiju. Ļoti labi, ļoti ērti un ļoti paredzami…, taču pārāk ilga atrašanās komforta zonā draud ar attīstības apstāšanos, tiek traucēta iespēja gūt jaunas iemaņas un ierobežo Tavas karjeras iespējas.

Neizbēgami attīstība iespējama vien tad, kad Tu izkāpsi no savas komforta zonas un saskarsies ar izaicinājumiem un jaunām iespējām. Izkāpšana no savas drošās vides atver iespēju gūt jaunas pieredzes, paplašina redzes loku un izpratnes līmeni. Tu saskarsies ar LIELO NEZINĀMO un pilnīgi iespējams, ka Tu izjutīsi stresu, jaunās situācijas šķitīs nestabilas, nedrošas.. Pilnīgi iespējams Tu izjutīsi  pat bailes, bet tas sniegs Tev iespēju piedzīvot jaunus sasniegumus un dos iespēju mācīties.

Atceries

  • Līdzsvaro laiku kādā Tu atrodies komforta zonā ar laiku, kad esi uz attīstības ceļa /tas katram no mums būs individuāls process/
  • Dod sev laiku, nesteidzies, taču kad jūti kad esi gatavs jauniem izaicinājumiem – dodies tajos, mācies un attīsties!
  • Dod sev iespēju apgūt jaunas spējas esot gatavs mācīties no jauna!
  • Vajadzības gadījumā dod sev atkāpšanās iespējas, attīstība var notikt strauji, bet tik pat labi tā var tikt īstenota nesteidzoties.

Pēc nakts seko diena un otrādi – tas ir: savs laiks mieram, savs laiks darbam. Apstājies, gūsti  gandarījumu un prieku no saviem darba augļiem, bet nepaliec tur pārāk ilgi, ej meklē, atrodi un piepildi sevi!

Par visu Tev aktuālo supervīzijās.

www.sapientia.lv

Regress ir progress?

3. sep. 2023, Nav komentāru

regress, progress, attīstība un karjera. konsultācijas, supervīzija, saruna.supervīzija, psihiskā veselība, koučings, stresa pārvadība, vērtības, attīstība, izdegšana, emocijas, laime, miers, apzinātība, cilvēcība, izaugsme, attīstība, refleksija, personība, mācīties, konsultācijas, citu vērtējums, emocionālais līdzsvars, metodes, psiholoģisks atblasts, spēja uzdošināties,

Par regresu, kas mēdz būt progress.
Ir brīži, kad Tu apstājies (savā darbā, savā ikdienā, savās vērtībās - savā izaugsmē), it kā iestrēgsti, nezinot kā rīkoties tālāk, vai vienkārši šobrīd Tu nevēlies rīkoties. Tie brīži, kad pakāpes soli, vai vairākus atpakaļ, klusē un nedari. Tu vairs sevī nejūti tās kvalitātes un vajadzības par kādām Tu iedegies iepriekš, ar pilnu pārliecību apgalvojot – JĀ, TAS IR TĀ! Klusums. Jā, tas ir regress. Saka - ''Non progredi est regredi - Neiet uz priekšu nozīmē iet atpakaļ'' TAČU ne tik vienkārši, ne tik vienkārši…..
Tas, kas var šķist kā regress, bieži ir izaugsme un attīstība. Lai arī Tev varētu šķist, ka attīstība ir apstājusies un arī apkārtējiem no malas raugoties rodas iespaids, ka esi iestrēdzis, padevies, vai nemotivēts - gadās, kad REGRESS ir PROGRESS. Un tas Tev nāk par labu, jo esošā situācija ir noderīga attīstībai un izaugsmei, tā dod augsni un pamatu jauniem sasniegumiem, jaunai izpratnei par sevi, jaunai attīstībai.
Piemēram, profesionālajā ceļā bieži rodas situācijas, kur nepieciešamas jaunas zināšanas un jāmācas no jauna, jāpieņem jauni noteikumi. Mācoties iespējams, Tu pakāpsies soli, vai vairākus atpakaļ. Tomēr šie izaicinājumi ir būtisks posms Tavā attīstībā, jo tie veicina dziļāku izpratni, piedāvājot iegūt jaunas zināšanas un dod iespēju attīstīties profesionāli, redzēt, zināt un darīt plašāk.
Dod sev laiku, mācies no izaicinājumiem un izmanto šo situāciju savā labā!


Par visu, kas Tev aktuāls - supervīzijās.
www.sapientia.lv

Svešas emocijas

20. aug. 2023, Nav komentāru


Par ne-savām emocijām…

Darba vidē (un ne tikai) pastāv iespēja, ka saskaries ar svešu emociju pārņemšanu, kurā uzņem un pārdzīvo svešas emocijas, ko patiesībā izjūt un izrāda citi cilvēki… Šoreiz neiet runa par empātiju, kas ir spēja izjust un izprast citu emocijas. Šoreiz par to, ka svešas dusmas, svešs nemiers iezogas un nedod vairs miera, pārņem un liek rīkoties dusmās, nemierā, aizkaitinājumā, radot veselu ‘’buķeti’’ negatīvu seku.

Līdz ar to svarīgi būtu zināt, ka svešu negatīvu emociju pārņemšana, var radīt dažādas negatīvas sekas uz Tevi. Piemēram:

  • Pārņemot svešas negatīvas emocijas, var samazināties Tava personīgā emocionālā labsajūta, kas var veicināt negatīvā stresa līmeņa paaugstināšanos un diskomfortu
  • Pārņemot svešas negatīvas emocijas pastāv iespēja emocionāli izsīkt un zaudēt empātijas spējas
  • Pārņemot svešas negatīvas emocijas Tu zaudē enerģiju un tādejādi juties noguris un iztukšots, jo Tava enerģija tiek novirzīta uz negatīvo emociju pārdzīvošanu
  • Pārņemot svešas negatīvas emocijas un regulāri tās pastāvīgi translējot tas negatīvi ietekmē attiecības ar citiem radot konfliktu, pārpratumus.

Atceries - lai novērstu šo negatīvo ietekmi uz sevi, ir svarīgi apzināties, kad Tu sāc pārņemt citu cilvēku emocijas, un mācīties pārvaldīt šo procesu, piemēram:

  • mēģini emocionāli distancēties
  • atvēli laiku sevi
  • balansē savu empātiju pret citiem rūpējoties par sevi
  • attīsti spēju atpazīt un regulēt savas emocijas neatkarīgi no citiem.

Par emocijām un citiem Tev aktuāliem jautājumiem – supervīzijas sesijās.


Robežas

25. jūl. 2023, Nav komentāru

robežas, ES, mana būtība, pašcieņa, privātums, spēja norobežoties, darbs un mājas, privātā dzīve, profesionālā dzīve, izdegšana

Neskaidras robežas starp darbu un privāto dzīvi

Kā saglabāt balansu starp darbu un privāto dzīvi? Viegli pateikt - grūti iedarīt, vai ne? Ideālajā pasaulē mēs spētu novilkt skaidras robežas starp mājām un darba dzīvi. Tomēr realitāte ir tāda, ka tas nebūt nav tik vienkārši izdarāms. Tavs priekšnieks Tev seko Facebook, Instagram utt., kolēģi pastāvīgi zvana/raksta ārpus darba laika par darāmajiem darbiem….. esot atpūtā atkal un atkal domas atgriežas pie situācijām darba vidē. Naktī grozies no viena sāna uz otru un galvā domas skrien ātrāk nekā pats ātrākais ātrvilciens. Sapīkums, aizkaitināmība, nemiers ir mūžīgie pavadoņi…Jā, tas ir par robežām, Tavām robežām.

Tiesa, robežas starp darbu un privāto dzīvi ir individuālas un atkarīgas no personiskajām vēlmēm, prioritātēm un apstākļiem, kā arī ir svarīgi būt labās attiecībās ar saviem kolēģiem…. Taču - ja ļausi savām darba lietām izplatīties personīgajā dzīvē, nekad "neatslēdzoties" no darāmo darbu gūzmas, esot mūžīgā ‘’online’’ stāvoklī paaugstināsies izdegšanas risks.

Rīkojies:

Nosaki, kas ir Tavas personīgās robežas - identificē galvenās lietas, kas liek Tev justies neērti, vai rada lieku stresu: jo pirms Tu spēsi atdalīt savu privāto dzīvi no darba, Tev būtu jāzina, kādas ir Tavas personīgās robežas. Mēs visi esam atšķirīgi, kas vienam cilvēkam rada neērtības, citam var šķist triviāls. Kas Tev ir ērts, vai neērts?

Atceries - Personīgās telpas aizsardzība un skaidru robežu noteikšana darbā var uzlabot Tavu garīgo labsajūtu un mazināt negatīvo stresu.

Par robežām un citiem Tev aktuāliem jautājumiem – supervīzijas sesijās.



Toksiska darba vide

24. jūl. 2023, Nav komentāru

Jēdziens "toksiska darba vieta" nozīmē darba vietu - ‘’kurā strādājošie var nonākt saskarē ar kaitīgiem, bīstamiem vai indīgiem apstākļiem, kas var ietekmēt viņu veselību vai drošību. Toksisku darba vidi var radīt dažādi faktori, tostarp ķīmisko vielu lietošana, daļiņu iedarbība, trokšņaini apstākļi’’. Tiesa, šoreiz runa iet par negatīvu psiholoģisku spiedienu, kurā strādājošie ir pakļauti dažāda veida emocionālajiem un psiholoģiskajiem traucējumiem un riskiem. Ilgstoši esot vidē kurā valda toksiska darba kultūra var iedzīvoties nepatikšanās - negatīvs pašvērtējums, trauksme, mazvērtības un bezizejas sajūta, bailes par nākotni. Nemaz nepieminot izdegšana, depresija. Nepatīkami, vai ne?

Atpazīsti ‘’sarkanos karogus” 

  • Mobings/bosings: Pazemojoši un/vai aizskaroši komentāri, nepiedienīgi joki, draudi vai aizskaroši joki, ignorēšana, izolēšana no kolektīva, informācijas apzināta nesniegšana, agresīva un patstāvīga kritika, apmelošana.
  • Nesamērīga darba slodze un/vai pārmērīgu liels pienākumu slogs, kas nav saistīti ar konkrētā amatu (super-varonis). Rodas nespēja sabalansēt darbu ar privāto dzīvi un gala rezultātā summējas ar - stresu, nogurumu un negatīvu ietekmi uz darba sniegumu.

Kā rīkoties, ja Tu atpazīsti šo scenāriju?

Ja strādā emocionāli toksiskā darba vidē, ir svarīgi parūpēties par sevi, lai aizsargātu savu emocionālo veselību un labklājību.
  • Iegūsti skaidrību, kas padara šo darba vietu toksisku – cilvēku uzvedība, darba slodze, vadības stils.
  • Paud savas sajūtas – ar draugiem, ģimenes locekļiem, dalies savās emocijās.
  • Parūpējies par sevi – izveido plānu, kas var palīdzēt Tev mazināt negatīvo stresu (fiziskās aktivitātes, labs un kvalitatīvs miegs, kultūras pasākumi, meditācija u.c. Tev patīkamas nodarbes)Tomēr – ja toksiskā darba vide Tev ir nepanesama un to mainīt nav iespējas, pārdomā savas vērtības, karjeras ceļus un mērķus un izvēlies darba vidi tādu, kas atbilst Tev vislabāk.

Atceries!

Tava garīgā veselība ir prioritāte, un Tev nav jācieš toksiskā darba vidē.


Ja šis Tev šķiet aktuāli un vēlies vairāk saprast, kā supervīzija Tev varētu būt vērtīga - sazinies ar mani un norunāsim 15min. garu iepazīšanās sarunu. Saruna notiks attālināti TEAMS platformā.
[email protected]
www.sapientia.lv

Vienkārši parunāt

24. jūl. 2023, Nav komentāru

Jā, dalīšanās savos pārdzīvojumos izpaužot savas emocijas un jūtas ar sev tuvajiem nenoliedzami sniedz milzīgu emocionālu atbalstu. Personiskajās attiecībās saruna rada sajūtu, ka kāds izrāda rūpes un interesējas. Taču, lai arī ikdienišķa izrunāšanās ir ļoti vērtīga gan personiskajā, gan profesionālajā dzīvē, šāda veida sarunām trūkst  konkrētas profesionālas perspektīvas, kas būtu vajadzīga sarežģītu jautājumu, vai profesionālās attīstības veicināšanai. Supervīzija piedāvā ieguvumus, kas bieži vien nav sasniedzami vienkārši ar ikdienišķām sarunām. Supervīzija sniedz strukturētus, profesionāli vadītus un mērķtiecīgus procesus, kas palīdz veicināt profesionālo attīstību, novērst problēmas un gūt dziļāku izpratni par savu darbību.  Tas ir profesionāls un specifisks atbalsts konkrētiem mērķiem un uzdevumiem. Lūk daži piemēri, ko var sniegt supervīzijas process:

  •  Supervīzija ir vērsta uz darba snieguma uzlabošanu un profesionālo attīstību. Tā ir strukturēta un mērķtiecīga sesija, kurā tiek apspriesti konkrēti profesionāli jautājumi un problēmas.
  •  Supervīzija sniedz iespēju reflektēt par savu darbu, rīcību un attieksmi, vērtībām.

Vairāk par Tev svarīgo www.sapientia.lv



Stress darbā

24. jūl. 2023, Nav komentāru

Stress, izdegšana, labais stress, sliktais stress, atbalsts, palīdzība

Stress ir dabiska ķermeņa un prāta reakcija dažādiem izaicinājumiem vai spriedzes situācijām. Tas ir pilnīgi normāls  reakcijas veids, kas palīdz pielāgoties un mobilizēties, kad ir nepieciešams risināt problēmas vai izturēt grūtības. Stress var būt gan labs, gan slikts.

Piemēram, pozitīvais stress var būt motivējošs virzītājs spēks un vecināt labu darba sniegumu, uzlabot koncentrēšanās spējas, līdzsvarot un veicināt radošu pieeju  problēmu risināšanā.

Savukārt, ja runājam par negatīvo stresu, tad pārmērīgas darba slodzes vai ilgstoši saspīlēta atmosfēra darbā var izraisīt slikto stresu, kas var novest pie fiziskas un emocionālas izsīkšanas, piemēram - nervozitātes, trauksmes, trausla miega, koncentrēšanas spēju trūkuma, palielina izdegšanas risku. Turklāt, jāpiemin, ka darba vidē esošais negatīvais stress izraisa konfliktus kolēģu starpā, neproduktīvu darbu un zemu darba efektivitāti.

Rīkojies:

  • Organizē savu darba dienu, nospraud prioritātes, plāno laiku
  • Spēcini komunikāciju ar kolēģiem, jo atbalsts un saprašanās kolēģu starpā palīdz mazināt emocionālo spriedzi tādējādi mazinot iespējamo konfliktu rašanos
  • Centies atrast līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi -piemēram: ievēro darba laiku, atvēlē laiku SEV, saviem hobijiem un ģimenei
  • Ja stresa līmenis ir augsts un to pārvaldīt ir grūti, apsver iespēju meklēt profesionālu atbalstu

Atceries - Lai pārvaldītu savu stresu identificē lietas, kutas Tev izraisa stresu un mēģini atrast veidus, kā tikt galā ar negatīvajiem stresoriem. Tomēr stresa pārvaldība nav pilnīga atbrīvošanās no tā, tas pirmkārt ir neiespējami, otrkārt stress dažās situācijās var būt veselīgs. Rūpējies par savu emocionālo veselību darba vidē, jo pārvaldot stresu un rūpējoties par savu labklājību, vari ne tikai uzlabot darba efektivitāti, bet dos iespēju Tev kopumā justies labāk!

Par stresu un citiem Tev aktuāliem jautājumiem – supervīzijas sesijās.

Vienmēr - teicamnieks...

24. jūl. 2023, Nav komentāru


Vēlme salīdzināt sevi ar citiem - sajūta, ka CITI ir veiksmīgāki un kompetentāki, rodas vēlme nepārtraukti panākt ideālus rezultātus un nepieļaut iespēju, ka varētu rasties kaut mazākie šķēršļi un kur nu vēl neizdošanās.  Bailes no izgāšanās, kritikas, nosodījuma... 

MŪŽĪGAIS TEICAMNIEKS - vienmēr labs garastāvoklis, vienmēr atsaucīgs un izdarīgs ar perfekti sakārtotu darba galdu, perfektu frizūru, perfektu apģērbu, perfektu dzīvi! Lai arī apkārtējie redz personību kā veiksmīgu un kompetentu, tomēr pats cilvēks baidās no tā ka, ka apkārtējie ievēros viņa nepilnības un kritizēs. Cilvēks jūtas nepārliecināts par savām spējām un uzskata, ka jebkādi sasniegumi ir nepietiekami un nevērtīgi. Bailes no izgāšanās un nepārtraukta paškritika veicina milzīgu iekšējo spriedzi, jo cenšanās pierādīt sevi citiem dedzina un iztukšo...

Būt VIENMĒR perfektam var novest pie dažādām sekām:

  • Vēlme būt labākajam var noved pie augstiem standartiem un augstu paškritiku. Līdz ar to rodas būtiskas grūtības sasniegt šo standartu slieksni, lai varētu justos apmierināts ar savu sniegumu un tas rada spriedzi un stresu.
  • Vēlme būt labākajam kļūst par apsēstību, tas izraisa paškritiku un neapmierinātību ar sevi, jo ir sajūta, ka nekad nav iespējams būt pietiekami labam. Tas negatīvi ietekmē pašcieņu un pašvērtējumu.
  • Vēlme būt labākajam un pastāvīga centība sasniegt pilnību veicina izdegšanas risku, jo nepārtraukti cenšoties būt perfektam rodas fiziskais un emocionālais izsīkums.

Izpratne par savām spējām ir būtiska, lai ļautu izbaudīt savus sasniegumus bez pārlieku milzīgas paškritikas un nepieciešamības pierādīt sevi citiem. Veido veselīgu attieksmi pret sevi. Stiprini ticību sev, NEignorē savus sasniegumus, centies saskatīt progresu.
  • ATĻAUJ sev kļūdīties - kļūdīšanās ir izaugsmes un progresa neatņemama sastāvdaļa.
  • ATĻAUJ sev būt neērtam priekš citiem.
  • DOD sev brīvību - būt cilvēcīgam.



Jaunākie ieraksti

  • TIE KAS NEĻAUJ VIRZĪTIES UZ PRIEKŠU - GREMLINI
    17. jūl. 2024
  • Supervīzija Supervīzija Supervīzija
    2. apr. 2024
  • Joga
    22. mar. 2024
  • Apzinātas elpošanas prakses
    22. mar. 2024
  • Tu drīksti...
    7. mar. 2024
  • Citu vērtējums...
    31. jan. 2024
  • Lai TOP 2024!
    1. jan. 2024
 © 2024. Sapientia.lv. Visas tiesības aizsargātas.