Toksiska darba vide
Jēdziens "toksiska darba vieta" nozīmē darba vietu - ‘’kurā strādājošie var nonākt saskarē ar kaitīgiem, bīstamiem vai indīgiem apstākļiem, kas var ietekmēt viņu veselību vai drošību. Toksisku darba vidi var radīt dažādi faktori, tostarp ķīmisko vielu lietošana, daļiņu iedarbība, trokšņaini apstākļi’’. Tiesa, šoreiz runa iet par negatīvu psiholoģisku spiedienu, kurā strādājošie ir pakļauti dažāda veida emocionālajiem un psiholoģiskajiem traucējumiem un riskiem. Ilgstoši esot vidē kurā valda toksiska darba kultūra var iedzīvoties nepatikšanās - negatīvs pašvērtējums, trauksme, mazvērtības un bezizejas sajūta, bailes par nākotni. Nemaz nepieminot izdegšana, depresija. Nepatīkami, vai ne?
Atpazīsti ‘’sarkanos karogus”
- Mobings/bosings: Pazemojoši un/vai aizskaroši komentāri, nepiedienīgi joki, draudi vai aizskaroši joki, ignorēšana, izolēšana no kolektīva, informācijas apzināta nesniegšana, agresīva un patstāvīga kritika, apmelošana.
- Nesamērīga darba slodze un/vai pārmērīgu liels pienākumu slogs, kas nav saistīti ar konkrētā amatu (super-varonis). Rodas nespēja sabalansēt darbu ar privāto dzīvi un gala rezultātā summējas ar - stresu, nogurumu un negatīvu ietekmi uz darba sniegumu.
Kā rīkoties, ja Tu atpazīsti šo scenāriju?
- Iegūsti skaidrību, kas padara šo darba vietu toksisku – cilvēku uzvedība, darba slodze, vadības stils.
- Paud savas sajūtas – ar draugiem, ģimenes locekļiem, dalies savās emocijās.
- Parūpējies par sevi – izveido plānu, kas var palīdzēt Tev mazināt negatīvo stresu (fiziskās aktivitātes, labs un kvalitatīvs miegs, kultūras pasākumi, meditācija u.c. Tev patīkamas nodarbes)Tomēr – ja toksiskā darba vide Tev ir nepanesama un to mainīt nav iespējas, pārdomā savas vērtības, karjeras ceļus un mērķus un izvēlies darba vidi tādu, kas atbilst Tev vislabāk.
Atceries!