Vienmēr - teicamnieks...
Vēlme salīdzināt sevi ar citiem - sajūta, ka CITI ir veiksmīgāki un kompetentāki, rodas vēlme nepārtraukti panākt ideālus rezultātus un nepieļaut iespēju, ka varētu rasties kaut mazākie šķēršļi un kur nu vēl neizdošanās. Bailes no izgāšanās, kritikas, nosodījuma...
MŪŽĪGAIS TEICAMNIEKS - vienmēr labs garastāvoklis, vienmēr atsaucīgs un izdarīgs ar perfekti sakārtotu darba galdu, perfektu frizūru, perfektu apģērbu, perfektu dzīvi! Lai arī apkārtējie redz personību kā veiksmīgu un kompetentu, tomēr pats cilvēks baidās no tā ka, ka apkārtējie ievēros viņa nepilnības un kritizēs. Cilvēks jūtas nepārliecināts par savām spējām un uzskata, ka jebkādi sasniegumi ir nepietiekami un nevērtīgi. Bailes no izgāšanās un nepārtraukta paškritika veicina milzīgu iekšējo spriedzi, jo cenšanās pierādīt sevi citiem dedzina un iztukšo...
Būt VIENMĒR perfektam var novest pie dažādām sekām:
- Vēlme būt labākajam var noved pie augstiem standartiem un augstu paškritiku. Līdz ar to rodas būtiskas grūtības sasniegt šo standartu slieksni, lai varētu justos apmierināts ar savu sniegumu un tas rada spriedzi un stresu.
- Vēlme būt labākajam kļūst par apsēstību, tas izraisa paškritiku un neapmierinātību ar sevi, jo ir sajūta, ka nekad nav iespējams būt pietiekami labam. Tas negatīvi ietekmē pašcieņu un pašvērtējumu.
- Vēlme būt labākajam un pastāvīga centība sasniegt pilnību veicina izdegšanas risku, jo nepārtraukti cenšoties būt perfektam rodas fiziskais un emocionālais izsīkums.
- ATĻAUJ sev kļūdīties - kļūdīšanās ir izaugsmes un progresa neatņemama sastāvdaļa.
- ATĻAUJ sev būt neērtam priekš citiem.
- DOD sev brīvību - būt cilvēcīgam.